Жителька Золотого-4 розмовляє з офіцером ЗСУ Романом Photo: Andriy Dubchak/RadioSvoboda.org

18 лютого контрольовані Росією збройні формування атакували та здійснили спробу захопити позиції ЗСУ поблизу селища Оріхове. Про планомірність та ретельність планування атаки свідчить масштаб артпідготовки, кажуть фахівці. Загалом по позиціях українських військових на цій ділянці фронту, за даними штабу ООС, було випущено понад 400 снарядів забороненого «Мінськом» калібру. Українська артилерія відповіла бойовикам не меншою кількістю. Начальник Генштабу Збройних сил України Руслан Хомчак заявив, що ситуація наразі повністю контрольована і бойовикам не вдалося реалізувати плани із захоплення нових територій. Кореспонденти Радіо Свобода побували в усіх трьох населених пунктах поблизу цієї ділянки фронту.

Оріхове

Першим населеним пунктом, у який ми заїхали, було Оріхове. Місцеві жителі розповіли, що дуже потужні вибухи було чути поблизу селища на позиціях ЗСУ, саме ж село та його жителі не постраждали.

Щоправда, пару викликів отримала місцева медпрацівниця від літніх людей, які пережили потужний стрес від звуків близького бою та артобстрілів.

Медик селища Оріхове йде вулицею з чергового виклику. Фото: Андрій Дубчак
Медик селища Оріхове йде вулицею з чергового виклику

Новотошківське

Їдемо до Новотошківського. Констатуємо, що дорогами їздить більша кількість військового транспорту, ніж зазвичай.

Дорога в тумані на в'їзді до Новотошківки (фото: Андрій Дубчак)

Дорога в тумані на в’їзді до Новотошківки

Із двох з половиною тисяч жителів, що населяли Новотошківського в мирний час, зараз залишилось близько 400. Більшість з них – безробітні та люди похилого віку. Молодь поїхала з селища.

У селищі багато військових, на фото – черговий на КПП до позицій ЗСУ (photo: Andriy Dubchak)

У селищі багато військових, на фото – черговий на КПП до позицій ЗСУ

Саме селище не постраждало. Але на центральні вулиці залітали осколки від снарядів, які рвалися поруч на позиціях ЗСУ.

Одна з вулиць селища Новотошківського (фото: Андрій Дубчак)

Одна з вулиць селища Новотошківського

Люди на вулицях про бій та обстріл розмовляють неохоче. Хоча до обстрілів звикли. Фронт поруч. Фактично за дорогою на околиці селища. Але про інтенсивність бойових дій 18 лютого кажуть, що такого не було з 2015 року.

Мешканкці Норвотошківки про бій 18 лютого

Заходимо до місцевого медичного пункту. Медики Тетяна та Ірина розповідають, що люди почали звертатися на другий день після обстрілу. У літніх людей, які пережили стрес, загострилися хронічні захворювання – серцеві, тиск. Одна жінка надірвала спину, коли ховалася у льох від обстрілу, і при нас прийшла отримати укол.


Санітарка Тетяна емоційно розповідає про те, як переживала бій та обстріл поблизу селища

Заходимо до голови ЦВА Новотошківського Дмитра Кондратьєва, про якого місцеві жителі згадували дуже позитивно. Під час обстрілу він ходив селищем та контролював ситуацію.

Дмитро Кондратьєв підтверджує нам інформацію про те, що жителі селища та будинки не постраждали під час артобстрілу.

«Якби це було в 2015 році, то від селища нічого б не лишилося. Але з 2015 року армія вийшла за територію селища. Тому увесь удар прийняли на себе бойові позиції ЗСУ», – каже він.

Голова ВЦА Дмитро Кондратьєв розповідає про ситуацію у селищі під час артобстрілу (photo: Andriy Dubchak)

Голова ВЦА Дмитро Кондратьєв розповідає про ситуацію у селищі під час артобстрілу

Після відводить нас та показує бомбосховище для цивільного населення, облаштуванням та ремонтом якого він опікується після призначення на посаду. Жаліється на брак коштів від держави.

«Бомбосховище – це ж першочергове! Це ж – безпека, яку мала зробити держава для місцевих мешканців ще у 2015 році, з початком активних бойових дій тут».


Дмитро Кондратьєв показує процес облаштування бомбосховища, куди під час артобстрілу приходили люди

Бажаємо тиші і їдемо далі. До Золотого-4.

Золоте-4

На в’їзді до селища нас зустрічає патруль поліції. Чемно перевіряють документи, цікавляться ситуацією в Новотошківці та Оріховому.

Патруль поліції на в'їзді в Золоте-4 (фото: Андрій Дубчак)

Патруль поліції на в’їзді в Золоте-4

Повз нас проїжджає маршрутка «Шахта «Родіна» – Лисичанськ» та військовий бронеавтомобіль. Автосполучення між селищами функціонує у звичайному режимі.

Маршрутка «Шахта «Родіна» – Лисичанськ» (фото: Андрій Дубчак)

Маршрутка «Шахта «Родіна» – Лисичанськ»

Ще трохи розпитуємо поліцейських за ситуацію тут. Розповідають, що з ранку і до нашого приїзду було тихо. Рушаємо пішки у селище. Авто лишаємо біля поліцейських, бо болото.

Дороги селища Золоте-4 (фото: Андрій Дубчак)

Дороги селища Золоте-4

У селищі розташована шахта «Родіна», яка зараз не працює. Недалеко також шахти «Золота» і «Карбоніт» – фактично єдине місце роботи для місцевих жителів. За териконом шахти – Хутір Вільний, який потужно обстрілювали артилерією російські збройні формування під час атаки на позиції ЗСУ. Там ми ночували на позиціях у військових за пару днів до загострення. Місця знайомі.

Терикон і копр шахти «Родіна» (фото: воєнний фотограф Андрій Дубчак)

Терикон і копр шахти «Родіна»

Мій колега Мар’ян Кушнір починає пряму трансляцію. 4G у селі гарної якості:

Золоте 4

Опубліковано Marian Kushnir Середа, 19 лютого 2020 р.

У самому селищі досить людно на вулицях. Місцеві жителі розповідають про обстріл буденно. Всі звикли за роки війни. Але відзначають, що дійсно після 2014-2015 років цей був найпотужніший.

Ніна Семенівна, 84-річна мешканка Золотого-4 про бій 18 лютого

Вулицями Золотого-4 ходять поліцейські патрулі роти «Святослав». Спілкуємося з ними. Підтверджують інформацію, що руйнувань та постраждалих внаслідок обстрілу немає. Ситуація після обстрілу спокійна.

Поліцейській патруль роти «Святослав» на вулиці Золоте-4 (фото: Андрій Дубчак)

Поліцейській патруль роти «Святослав» на вулиці Золоте-4

Йдемо на околиці Золотого-4, які розташовані найближче до позицій ЗСУ, по яких била артилерія російських гібридних сил. Дорогою чути вибух, починаю пряму трансляцію. Під час інтерв’ю з місцевим жителем Олександром чути близький вибух поруч, на позиціях ЗСУ. Ховаємося у льох-бомбосховище:

Золоте-4Гупає. Ховаємося в льох, а пес Рисік не пуска )

Опубліковано Андрієм Дубчаком Середа, 19 лютого 2020 р.

Потім Олександр розповідає військовому, що зранку російські гібридні сили обстрілювали українські позиції з АГСу (автоматичний станковий гранатомет), а зараз певно що був «приход» з СПГ (станковий протитанковий гранатомет). Напрямок та вид застосованої зброї він за роки життя у зоні бойових дій визначає на слух.

Поки тихо, швидко кажемо: «До побачення!» та «Удачі!» Олександру та Ніні і виходимо вуличками селища до нашої автівки.

Жителі Золотого-4 – Олександр та Ніна (фото: Андрій Дубчак)

Жителі Золотого-4 – Олександр та Ніна

Вже коли збираємося їхати, чути вибухи по лінії фронту. Сутеніє. Збройна агресія російських гібридних сил проти України триває шостий рік.

Виїзд з селища Золоте (photo: Andriy Dubchak)

Виїзд з селища Золоте

Опубліковано на Радіо Свобода

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *